|
Our Media/Results from Bowdoin College Indoor Tri
Our Results
Team Scores
2015 Results - Bowdoin College Indoor TriPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Jan 11th 2015, 12:06am
Licensed to Mt. Ararat Track HY-TEK's Meet Manager 1/10/2015 05:23 PM
Bowdoin Trimeet - 1/10/2015
Bowdoin College
Results
Women 60 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mary Goulding FR Connecticut 8.20 10
2 Shekinah Pettway FR Bowdoin 8.32 8
3 Georgia Bolduc SO Bowdoin 8.39 6
4 Emma Suneby FR Connecticut 9.16 4
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Emily Clark SR Bowdoin 26.88 2 10
2 Mary Goulding FR Connecticut 28.03 2 8
3 Shekinah Pettway FR Bowdoin 28.05 2 6
4 Amanda Jacobsen SO Connecticut 28.76 2 4
5 Emma Suneby FR Connecticut 31.42 1 2
6 Lauren Kennedy SO Connecticut 31.72 2 1
7 Diana Boyer FR Connecticut 33.68 1
Women 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Naomi Jabouin FR Bowdoin 1:05.41 10
2 Gianna Rocchio SO Connecticut 1:06.21 8
3 Paola Maymi FR Bowdoin 1:07.59 6
4 Emily Shafer FR Connecticut 1:08.47 4
Women 600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Meghan Bellerose SO Bowdoin 1:41.90 10
2 Olivia Vener FR Connecticut 1:50.71 8
Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Haley Sykes FR Connecticut 2:30.33 10
2 Leah Sabatino JR Connecticut 2:34.09 8
3 Anna Guay SO Connecticut 2:34.38 6
4 Alana Menendez SR Bowdoin 2:36.38 4
5 Laura Pulito Farmington 2:38.40 2
Women 1000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kim Bolick SR Connecticut 3:07.40 10
2 Camille Wasinger SR Bowdoin 3:13.77 8
3 Alex Fromme FR Connecticut 3:14.75 6
4 Marissa Tuler FR Connecticut 3:50.98 4
Women 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ashley Curran SO Connecticut 5:20.13 10
2 Sarah Kelley FR Bowdoin 5:23.07 8
3 Emily Winter JR Connecticut 5:38.02 6
4 Lucy Knowlton JR Bowdoin 5:57.68 4
5 Laura Pulito Farmington 6:09.90 2
6 Sabina Flandrick SO Connecticut 6:18.44 1
Women 1 Mile Run Racewalk
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Natalie DeQuarto FR Connecticut 8:41.72 10
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brenna Fischer SR Bowdoin 11:11.80 10
2 Kelsey McGinnis SO Connecticut 11:30.47 8
3 Nicole Adam JR Connecticut 11:31.01 6
4 Gillian Kramer SO Bowdoin 11:37.16 4
Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Emily Clark SR Bowdoin 9.75 10
2 Olivia Vener FR Connecticut 10.64 8
Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Bowdoin 'A' 1:52.14 10
1) Georgia Bolduc SO 2) Paola Maymi FR
3) Naomi Jabouin FR 4) Shekinah Pettway FR
-- Connecticut College 'A' DQ
1) Gianna Rocchio SO 2) Emily Shafer FR
3) Mary Goulding FR 4) Amanda Jacobsen SO
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Bowdoin 'A' 4:19.85 10
1) Paola Maymi FR 2) Naomi Jabouin FR
3) Meghan Bellerose SO 4) Emily Clark SR
2 Connecticut College 'A' 4:32.53 8
1) Alex Fromme FR 2) Kim Bolick SR
3) Haley Sykes FR 4) Isabella Franz SO
Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Bowdoin 'A' 10:37.31 10
1) Lucy Knowlton JR 2) Camille Wasinger SR
3) Alana Menendez SR 4) Sarah Kelley FR
2 Connecticut College 'A' 10:48.30 8
1) Ashley Curran SO 2) Leah Sabatino JR
3) Anna Guay SO 4) Emily Winter JR
Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Addison Carvajal JR Bowdoin 1.59m 5-02.50 10
2 Hayleigh Kein SR Bowdoin 1.57m 5-01.75 8
3 Olivia Vener FR Connecticut 1.37m 4-06.00 6
Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Erin Silva SR Bowdoin 3.67m 12-00.50 10
2 Amanda Jacobsen SO Connecticut 2.60m 8-06.25 8
3 Mary Goulding FR Connecticut 2.45m 8-00.50 6
4 Marina Stuart JR Connecticut J2.45m 8-00.50 4
5 Monique Lillis SO Bowdoin 2.30m 7-06.50 1.50
5 Diana Boyer FR Connecticut 2.30m 7-06.50 1.50
Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Marina Stuart JR Connecticut 3.73m 12-03.00 10
2 Emma Suneby FR Connecticut 3.72m 12-02.50 8
3 Miley Smith-Taylor Farmington 2.86m 9-04.75 6
Women Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Marina Stuart JR Connecticut 9.33m 30-07.50 10
Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Randi London SR Bowdoin 11.81m 38-09.00 10
2 Pamela Zabala SO Bowdoin 11.19m 36-08.50 8
3 Lauren Kennedy SO Connecticut 9.60m 31-06.00 6
4 Aly Saperstein FR Connecticut 8.29m 27-02.50 4
5 Olivia Vener FR Connecticut 7.44m 24-05.00 2
6 Gianna Rocchio SO Connecticut 6.97m 22-10.50 1
7 Emily Shafer FR Connecticut 5.92m 19-05.25
Women Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Pamela Zabala SO Bowdoin 13.56m 44-06.00 10
2 Alexandra N'Diaye SR Bowdoin 10.85m 35-07.25 8
3 Ellen Masalsky SO Bowdoin 9.71m 31-10.25 6
4 Lauren Kennedy SO Connecticut 9.35m 30-08.25 4
5 Erin Jeter FR Bowdoin 8.17m 26-09.75 2
6 Aly Saperstein FR Connecticut 7.88m 25-10.25 1
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Addison Carvajal JR Bowdoin 2:29.3h 702
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Addison Carvajal JR Bowdoin 9.2h 869
Indoor Pentathlon: #3 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Addison Carvajal JR Bowdoin 1.56m 5-01.25 689
Indoor Pentathlon: #2 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Addison Carvajal JR Bowdoin 5.41m 17-09.00 674
Indoor Pentathlon: #4 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Addison Carvajal JR Bowdoin 10.82m 35-06.00 583
Women Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Addison Carvajal JR Bowdoin 3517 10
Men 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jibrail Coy JR Bowdoin 7.20 2 10
2 Justin Weathers FR Bowdoin 7.28 2 8
3 Devon Campbell FR Bowdoin 7.52 2 6
4 Darine Gnidehoue Farmington 7.55 1 4
5 Andrew Brenner FR Bowdoin 7.56 2 2
6 Sean Cabaniss Farmington 7.58 2 1
7 Alex McGurk SO Connecticut 7.71 2
8 Josh Kennison Unattached 7.73 2
9 Andrew Peterson FR Connecticut 8.14 1
10 Jesse Enos Farmington 8.23 1
11 Sal Azzaretti Farmington 8.69 1
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jarred Kennedy - Loving SR Bowdoin 23.31 2 10
2 Justin Weathers FR Bowdoin 23.45 2 8
3 Rickey Larke SR Bowdoin 24.02 2 6
4 Devon Campbell FR Bowdoin 24.17 1 4
5 Aidan Cort FR Connecticut 24.79 2 2
6 Darine Gnidehoue Farmington 24.81 1 1
7 Alex McGurk SO Connecticut 24.91 2
8 Andrew Peterson FR Connecticut 25.30 2
9 Christian Whitaker FR Connecticut 25.37 1
10 Sal Azzaretti Farmington 28.01 1
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Joshua Wynne Farmington 54.20 2 10
2 Andrew Peterson FR Connecticut 54.49 2 8
3 John Layman FR Bowdoin 54.97 2 6
4 Christian Whitaker FR Connecticut 57.23 2 4
5 Jamie McElhiney JR Connecticut 1:00.07 2 2
6 Sal Azzaretti Farmington 1:03.65 1 1
-- Spencer Lloyd-Rees Farmington DQ 1
Men 600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Christian Sleeper SR Bowdoin 1:28.16 10
2 Ike May SR Bowdoin 1:30.06 8
3 Osborn Ng'imor FR Bowdoin 1:30.23 6
4 Brent Lo JR Connecticut 1:38.32 4
Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Connor Trapp FR Connecticut 1:59.08 10
2 William Barnes SR Connecticut 2:04.80 8
3 Robbie Hollis Farmington 2:06.25 6
4 Christian Heath FR Bowdoin 2:06.69 4
5 Sam McKeown JR Connecticut 2:14.96 2
6 Spencer Lloyd-Rees Farmington 2:37.19 1
Men 1000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Conor Donahue FR Bowdoin 2:43.29 10
2 Calvin Henry JR Bowdoin 2:44.00 8
3 Jordan Comeau FR Connecticut 2:44.78 6
Men 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Conor Donahue FR Bowdoin 4:27.32 10
2 Ben Bosworth SO Connecticut 4:29.10 8
3 Calvin Henry JR Bowdoin 4:30.06 6
4 Ben Torda FR Bowdoin 4:31.07 4
5 James Boeding Dirigo 4:36.36 2
6 Robbie Hollis Farmington 4:38.00 1
7 Patrick Horan SR Dickinson 4:38.93
8 Raymond Rich-Fiondella SO Connecticut 4:44.97
9 Ryan Dean JR Connecticut 4:47.33
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sam Seekins Dirigo 8:42.34 10
2 Matt Jacobson SO Bowdoin 8:50.23 8
3 Nick Walker JR Bowdoin 8:50.71 6
4 Avery Wentworth SR Bowdoin 8:51.98 4
5 Patrick Dermody SR Connecticut 8:54.22 2
6 Ben Torda FR Bowdoin 9:03.01 1
7 Thomas King SO Bowdoin 9:06.09
8 Will Ossoff SR Bowdoin 9:07.53
9 Michael Joyce SR Connecticut 9:22.43
10 Alejandro Hernandez SO Connecticut 9:24.89
11 Zander Mintz SO Connecticut 9:29.79
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nathaniel Kent FR Bowdoin 8.88 10
2 Andrew Brenner FR Bowdoin 9.15 8
3 Parker Hayes SO Bowdoin 9.35 6
4 Aidan Cort FR Connecticut 9.41 4
5 Brent Lo JR Connecticut 10.08 2
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Connecticut College 'A' 3:45.89 10
1) Andrew Peterson FR 2) Nick Fischetti JR
3) Brent Lo JR 4) Jordan Comeau FR
-- Bowdoin 'A' X3:41.58
1) Alan Banks FR 2) Seamus Power JR
3) James Donnelan JR 4) Justin Weathers FR
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Connecticut College 'A' 8:24.63 10
1) Connor Trapp FR 2) William Barnes SR
3) Brad DeMarco JR 4) Ben Bosworth SO
2 Bowdoin 'A' 8:39.66 8
1) Riley O'Connell FR 2) Will Britton FR
3) Christian Heath FR 4) Christian Sleeper SR
Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Collin Litts FR Bowdoin 1.80m 5-10.75 10
2 Kuangji Chen SR Bowdoin 1.78m 5-10.00 8
3 Nick Fischetti JR Connecticut 1.58m 5-02.25 6
4 Jamie McElhiney JR Connecticut 1.53m 5-00.25 4
Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Nick Fischetti JR Connecticut 2.75m 9-00.25 10
2 Frank Pappalardo FR Bowdoin J2.75m 9-00.25 8
Men Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Stephan DeCarlo FR Bowdoin 6.29m 20-07.75 10
2 Brian Greenberg FR Bowdoin 6.00m 19-08.25 8
3 Sean Cabaniss Farmington 5.90m 19-04.25 6
4 Sean Hathaway Farmington 5.85m 19-02.50 4
5 Parker Hayes SO Bowdoin 5.36m 17-07.00 2
6 Christian Whitaker FR Connecticut 5.26m 17-03.25 1
7 Jamie McElhiney JR Connecticut 5.06m 16-07.25
8 Jesse Enos Farmington 4.87m 15-11.75
Men Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Collin Litts FR Bowdoin 13.61m 44-08.00 10
2 Brian Greenberg FR Bowdoin 13.57m 44-06.25 8
3 Anthony Bellavia JR Bowdoin 12.87m 42-02.75 6
4 Sean Cabaniss Farmington 12.71m 41-08.50 4
5 Sean Hathaway Farmington 12.53m 41-01.50 2
6 Parker Hayes SO Bowdoin 12.18m 39-11.50 1
Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cam Woodford SR Bowdoin 13.16m 43-02.25 10
2 Vincent LaRovere FR Bowdoin 12.96m 42-06.25 8
3 John Pietro FR Bowdoin 11.81m 38-09.00 6
4 Alex McGurk SO Connecticut 8.68m 28-05.75 4
Men Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cam Woodford SR Bowdoin 14.28m 46-10.25 10
2 Vincent LaRovere FR Bowdoin 13.89m 45-07.00 8
3 Anthony Todesco SR Bowdoin 13.06m 42-10.25 6
4 John Pietro FR Bowdoin 10.36m 34-00.00 4
Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
1) Connecticut College 229.50 2) Bowdoin 217.50
3) University of Maine Farmin 10
Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Bowdoin 300 2) Connecticut College 107
3) University of Maine Farmin 41 4) Dirigo Running Club 12
Like·Comment·Share·E-mail·6452 views
|